Čistenie mincí

Čistenie mincí je pomerne špecifická záležitosť, s ktorou sa však každý zberateľ pravdepodobne počas budovania svojej zbierky stretne. Predtým ako sa zberateľ rozhodne mince čistiť, mal by si uvedomiť niekoľko základných faktov, ktorých hranicu by nemal prekročiť.
Hlavne si pri čistení treba uvedomiť, že odstránením napr. patiny z mince, ktorá vznikala aj 100 rokov, že bude treba čakať ďalších 100 rokov, kým krásne vyleštená minca získa opäť 100 ročnú patinu. Takisto si treba uvedomiť, že žiadna minca nebude drahšia, alebo vzácnejšia, ak bude vyčistená - skôr naopak. Pri čistení možno numizmatický materiál ľahko znehodnotiť.
Takisto si treba uvedomiť, že aj keď mince sú z rovnakého materiálu znečistenie nemusí byť rovnaké a teda aj čistiaci postup by mal byť špecifický pri každej minci.
Osobne čistenie doporučujem iba pri minciach z nálezov - odstránenie hliny, hrdze a medenky (medenka - najčastejšie zelený, hrubý, nerovnomerný povlak na minci, ktorý však mincu ničí! ), alebo ešte čistenie mincí, ktoré sú zanesené mechanickými nečistotami.
Neexistuje žiadny 100% návod ako bez rizika poškodenia vyčistiť hociktorú mincu. Hlavne zberateľ, ktorý sa rozhodne prvýkrát rozhodne čistiť mince, mal by začať mincami, ktoré sú ľahko dostupné (najlepšie, tie ktoré sú v obehu - nominál nezničí ), alebo mincami, ktoré netvoria jadro jeho zbierky. Hlavne na začiatok treba použiť materiály, pri práci s ktorými je najmenšie riziko.
Teda tu je niekoľko osvedčených rád, ktoré môže zberateľ vyskúšať.
 
 

Mechanické čistenie - najpoužívanejšie a najjednoduchšie:

Na začiatok je najlepšie mince umyť teplou vodou a mydlom. Potom jemnou kefkou odstrániť nečistoty, nakoniec jemnou handričkou utrieme do sucha.  Ak nám ešte zostali stvrdnuté nečistoty v priehlbinách mince - pokúsime sa ich opatrne odstrániť dreveným rydlom. Na zlepšenie výsledného efektu, ešte možno použiť klasickú školskú gumu a mincu "vygumovať".

Čistenie ultrazvukom - najmodernejší spôsob:

Čistenie mince ultrazvukomAk sa rozhodnete pre čistenie týmto spôsobom, určite neskúšajte čistiť vzácne mince v ultrazvukovej čističke, ktorú kúpite za niekoľko desiatok eur na blšom trhu. Takisto nedávajte do takejto čističky mince z rôznych materiálov. Ľahko výsledkom takéhoto čistenia môže byť minca vyčistená tak, že budú na povrchu rôzne fľaky(viď obr). Čistenie touto metódou zverte radšej odborníkovi - v zlatníctve Vám mince vyčistia skutočne odborne.
 

Chemické čistenie:

Obr. 1V zásade si treba uvedomiť, že mince aj keď sú  z rovnakého materiálu a obdobia, nie sú rovnako znečistené (obr. vlavo). Takisto, to že väčšina mincí je vyrobená z viacerých materiálov a prímesy, ktorých reakciu na chemikálie ťažko odhadnúť dopredu. Teda, že aj keď napr. na medené mince sa doporučuje slabý roztok kyseliny citrónovej, čpavku, alebo kyseliny soľnej, na mince niklové asi 15 minútový kúpeľ v čpavku, podobne v zriedenom čpavku môžme čistiť hliníkové, zinkové a železné mince, na zlaté a strieborné mince môžme vyskúšať až dvojhodinové ponorenie do 10% roztoku čpavku - čistenie nemusí priniesť želaný efekt (nasledujúci obrázok) !
Obr. 2Takto vyčistená - zničená minca je k ničomu!!! Minca bola ponorená do silnejšieho roztoku čpavku...
 
 
 
 
                                                                                                                                                                                                 
Obr. 3Myslím, že nasledujúca minca na obrázku vľavo (nie je žiadnym spôsobom čistená) stará takmer 200 rokov s krásnou patinou určite svojím vzhľadom nepoškodí žiadnu zbierku. Ale to je iba vec názoru...

 
 

Narovnávanie poprehýbaných mincí:

Dukat Pri budovaní zbierky sa môžme stretnúť s ohnutými mincami, najmä ak ide o zlaté a strieborné mince (týmto spôsobom sa skúšala ich pravosť - ak boli pravé - dali sa ohnúť).
Narovnávanie takto zdeformovaných mincí sa dá vykonať pomocou dvoch doštičiek z mäkkého dreva, medzi ktoré vložíme ohnutú mincu a stlačíme ich dokopy. Takýmto narovnávaním, pokiaľ ho vykonávame opatrne, nehrozí, že by sme mincu poškodili. Nikdy však nenarovnávajme mince z obdobia denároveho (hrozí polámanie mince) a mince razené valcovou razbou. Na obr. nepatrne prehnutý dukát Márie Terézie.