Euromince: Holandsko

Holandsko ako jedna z 11 zakladajúcich krajín eurozóny, prijalo euro od 1.1.1999. (Fyzicky sa euro bankovky a mince objavili v obehu od 1.1.2002, razba mincí však už prebiehala aj pred rokom 2002). V Holandsku euro nahradilo holandský gulden (ƒ, alebo fl.), výmenný kurz bol stanovený na 1 euro = 2.20371 fl.
 
 

Holandské pamätné 2 eurové mince:

2007

2 Euro RZ

50. výročie Rímskej zmluvy

6 333 000 kusov

Spoločný motív, nápis "".

2009

2 Eurohmu

10. výročie HMÚ

5 300 000 kusov

Spoločný motív, nápis "ÉIRE".

  

2011

2 eura

500. výročie vydánia světově knihy „Laus Stultitiae“ od  Desideria Erasma.

Na vnútornej části mince je vyobrazený Erasmus píšuci svoju knihu a kráľovna Beatrix. Medzi nimi  je  nápis „Beatrix Koningin der Nederlanden“ ve zvislom smere, rok 2011, značka rytca a značka mincovne.

4 000 000 kusov

 

2013

2 Eura 2013 Holandsko

Zmena panovníka na tróne

20 000 000 kusov

 V popredí podobizeň kráľovnej Beatrix, v pozadí podobizeň princa Oranžského. Po obvode nápis: WILLEM-ALEXANDER PRINS VAN ORANJE (symbol koruny) BEATRIX KONINGIN DER NEDERLANDEN, značka mincovne, dátum - 28. január 2013, značka rytca.

 

2013

2 Eura 2013 Holandsko

200. výročie založenia Holandského kráľovstva

3 500 000 kusov

 Vnútorná časť mince - vyobrazená neprerušená stuha, ktorá sa z vonkajšej strany začína podobizňou kráľa Willema-Alexandra a pokračuje podobizňami jeho šiestich predchodcov.  Okolo podobizní je v kruhu nápis „Willem-Alexander Koning der Nederlanden“, vedľa je značka holandskej mincovne, znak rytca, rok 2013 a iniciály dizajnéra, a na ľavej strane vedľa podobizní je nápis „200 jaar Koninkrijk der Nederlanden“.
Po vonkajšom obvode mince je vyobrazených 12 hviezd vlajky Európskej únie.

 

2014

2 Eura 2014 NL

200. výročie zjednotenia s juhom.

?? kusov

 
Holandsko 2 Eura 2014

Rozlúčka s kráľovnou Beatrix

5 000 000 kusov

Na minci vyobrazené portréty kráľa Willéma Alexandra a bývalej kráľovny Beatrix. 

V polkruhu je uvedený nápis WILLEM-ALEXANDER KONING DER NEDERLANDENa vpravo je v pol­ kruhu uvedený nápisBEATRIX PRINSES DER NEDERLANDEN. Dole rok vydania 2014, značka rytca a mincovne.

 

Holanské obehové euromince:

 

Nominál   Popis Pozn.
1 cent  1 cent  Na rubovej strane mnice  je z profilu zobrazená kráľovna Beatrix, na obvodu mince je nápis „Beatrix Konigin der Nederlanden“ (holandská kráľovna Beatrix).  
2 cent  2 cent  Na rubovej strane mnice  je z profilu zobrazená kráľovna Beatrix, na obvodu mince je nápis „Beatrix Konigin der Nederlanden“ (holandská kráľovna Beatrix).  
5 cent  5 cent  Na rubovej strane mnice  je z profilu zobrazená kráľovna Beatrix, na obvodu mince je nápis „Beatrix Konigin der Nederlanden“ (holandská kráľovna Beatrix).  
10 cent  10 cent  Na rubovej strane mnice  je z profilu zobrazená kráľovna Beatrix, na obvodu mince je nápis „Beatrix Konigin der Nederlanden“ (holandská kráľovna Beatrix).  
20 cent  20 cent  Na rubovej strane mnice  je z profilu zobrazená kráľovna Beatrix, na obvodu mince je nápis „Beatrix Konigin der Nederlanden“ (holandská kráľovna Beatrix).  
50 cent  50 cent  Na rubovej strane mnice  je z profilu zobrazená kráľovna Beatrix, na obvodu mince je nápis „Beatrix Konigin der Nederlanden“ (holandská kráľovna Beatrix).  
1 eur  1 euro  Na rubovej strane mnice  je z profilu zobrazená kráľovna Beatrix, na obvodu mince je nápis „Beatrix Konigin der Nederlanden“ (holandská kráľovna Beatrix). Po obvode mince je v polkruhu vyobrazených 12 hviezd.  
 2 eurá  2 euro  Na rubovej strane mnice  je z profilu zobrazená kráľovna Beatrix, na obvodu mince je nápis „Beatrix Konigin der Nederlanden“ (holandská kráľovna Beatrix). Po obvode mince je v polkruhu vyobrazených 12 hviezd.  

Holanské obehové euromince 2. séria:

 

Nominál   Popis Pozn.
1 cent  1 Cent Na rube uprostred je z profilu zobrazený portrét Viliama Alexandra a cez vyobrazenie je nápis „Willem-Alexander Koning der Nederlanden“ (holandský kráľ Viliam Alexander)  
2 cent  2 cent Na rube uprostred je z profilu zobrazený portrét Viliama Alexandra a cez vyobrazenie je nápis „Willem-Alexander Koning der Nederlanden“ (holandský kráľ Viliam Alexander)  
5 cent  5 cent  Na rube uprostred je z profilu zobrazený portrét Viliama Alexandra a cez vyobrazenie je nápis „Willem-Alexander Koning der Nederlanden“ (holandský kráľ Viliam Alexander)  
10 cent  10 cent Na rube uprostred je z profilu zobrazený portrét Viliama Alexandra a cez vyobrazenie je nápis „Willem-Alexander Koning der Nederlanden“ (holandský kráľ Viliam Alexander).  
20 cent  20 cent Na rube uprostred je z profilu zobrazený portrét Viliama Alexandra a cez vyobrazenie je nápis „Willem-Alexander Koning der Nederlanden“ (holandský kráľ Viliam Alexander)  
50 cent  50 cent
Na rube uprostred je z profilu zobrazený portrét Viliama Alexandra a cez vyobrazenie je nápis „Willem-Alexander Koning der Nederlanden“ (holandský kráľ Viliam Alexander)  
1 eur  1 Euro Na minci je zobrazený na ľavej polovičke portrét Viliama Alexandra a nápis „Willem-Alexander Koning der Nederlanden“ na druhej polovičke. Na minciach je zobrazený rok emisie mince a 12 hviezd Európskej únie.  
 2 eurá  2 Euro Na minci je zobrazený na ľavej polovičke portrét Viliama Alexandra a nápis „Willem-Alexander Koning der Nederlanden“ na druhej polovičke. Na minciach je zobrazený rok emisie mince a 12 hviezd Európskej únie.  

Nová séria

teraz je nová séria 2014

Vdaka.

Dakujem za upozornenie.
Urcite v najbližšom čase doplním..