Naše mince

NaseMinceLogo

Mince platné na územi Slovenska z historických dôvodov dávali do roku 1918 raziť  panovníci Rakúsko-Uhorska. Pre numizmatikov je veľmi obľúbeným panovníkom  František Jozef I, ktorý vládol v rokoch 1848 až 1916. Pre ľahšiu identifikáciu mince je dobré poznať aspoň základné a často používané nápisy na minciach. Takisto je dobré sa vyznať v mincovniach a ich značkách. Pre lepší prehľad prikladám mapu väčšiny  micovni na území Habsburgovcov - mapa mincovní.

Zberateľsky jedno z najobľúbenejších obdobií je obdobie korunovej meny Františka Jozefa I. (1892 - 1918). Rovnako je zaujímavé aj obdobie toliarovej meny toho istého panovníka.

Ďalším veľmi obľúbeným obdobím hlavne pre zberateľov zo Slovenska sú mince slovenského štátu (1939 - 1945).

Prehľad slovenských pamätných mincí - obdobie 1993 až 2008 nájdete tu  (po kliknutí chvíľu trvá kým sa súbor načíta). Nájdete tu všetky údaje o vydaných pamätných minciach v korunovej mene ( počty vyrazených mincí, nominálne hodnoty, priemery, autorov, popis udalosťi ku príležitosti ktorej bola minca vydana, ...). Rýchlejšie zobrazenie všetkých pamätných mincí SR (1993 - 2008) aj s kompletným popisom nájdete TU:

Od roku 2009 sa na Slovensku platí eurom a tak medzi naše mince patria už aj euromince, ktoré sú medzi zberateľmi veľmi populárne. Pre ľahkú orientáciu - kompletný katalóg obehových euro mincí.

Emisný plán vydaných minci pre Slovenskú  republiku si môžete pozrieť TU .