FAQ - Často kladené otázky

(Všetky názory v tejto rubrike, berte prosím ako moje osobné názory, ktoré nemusia byť totožné s inými a nemusia byť ani na 100% správne - ďakujem.)

Ako sa dajú získať výročné mince čo najvýhodnejšie?
O: výročné mince vydávané v bankovej, alebo tzv proof (zberateľskej ) kvalite sa dajú nakúpiť po ich vydaní v komerčných bankach, pre svojich členov ich zabezpečuje Slovenská numizmatická spoločnosť a v kremnickej mincovni. Tiež je ich možné nakúpiť na numizmatických burzách a aukciách,  u špecializovaných obchodníkov, ale už tréba počítať s vyššou nákupnou cenou.

Čím čistiť mince?
O: mince je najlepšie nečistiť, max umyť teplou mydlovou vodou a nechať vysušiť. Každá minca získava vekom prirodzenú patinu, ktorá sa chemickým čistením odstráni. Mechanickým čistením dochadza k poškodeniu mince a jej znehodnoteniu. Podrobnejšie sú opísané metódy čistenia mincí v článku "Čistenie mincí".

Čo sa oplatí zbierať z mincí ?
O:
zbierať sa oplatí hocičo, čo človeku prinesie radosť a potešenie. Len do zbierky by sa mali zaradzovať mince iba v dobrej kvalite, znamená mince dobre čitateľné, mechanicky a chemicky nepoškodené. Stopy z obehu - opotrebovanie, by tiež nemali byť také znateľné, že je problém určiť o akú mincu sa jedná. Pokiaľ zberateľ nie je vyslovene boháč, je dobré, keď sa zameria iba na určité obdobie. Ľahšie a hlavne jednoduchšie vytvorite ucelenejšiu zbierku  napr. mince: Toliare Márie Terézie, ako zbierať  mince Habsburgovcov.

Mince ako invetícia?
O: Ak chcete zbierať mince aj s ohľadom na uchovanie ceny, je lepšie sa zamerať  na historické razby (Rakusko - Uhorsko, Rusko, ČSR, Nemecko, atď.) kde je možné očakávať   rast hodnoty, hlavne pri zachovalých kusoch, ako očakávať rast ceny moderných  euromincí, ktoré sú razené vo vysokých  nákladoch. Tréba si uvedomiť, že každé zberateľstvo si vyžaduje okrem iného aj kapitál.

Ako si založiť a zväčšovať zbierku?
O: Každý zberateľ začína a pokračuje v zbieraní mincí inak. Väčšinou je jeho zbieranie a budovanie zbierky podmienené dostatkom finančných prostriedkov. Tiež je dobré, keď na začiatku si nechá poradiť od skúsených zberateľov a neskôr každý zberateľ spozná, že sa nezaobíde pri budovaní zbierky bez odborných katalógov. Zo skúsenosti je asi najlepšie v začiatkoch zbierania sa zamerať na určité obdobie, alebo konkrétneho panovníka.